25 Nisan 2017 Salı

Airbnb ile İlgili Tavsiyelerim, Tecrübelerim ve İndirim Kuponu

Merhaba :)

Seyahat etmeyi ve kalacağınız yerlere fazla para ödememeyi sevenlerdenseniz buyrun :) Yurtdışı seyahatimiz öncesinde kalacak yer araştırmalarımızda ekonomik seçenek olarak hostelleri göz önünde bulundurmuştuk. Airbnb sistemini keşfedince 4 farklı Airbnb evinde kaldık. Bu tecrübemi sizlerle paylaşmak istiyorum.Airbnb evlerini kiralarken dikkat etmeniz gerekenler:

*Ev sahibinin özellikle koyduğu kurallar
*Eve giriş- evden çıkış saatleri
*Evde evcil hayvan beslenip beslenmediği - alerjik bir durumunuz ya da hijyen takıntınız varsa (Fransa'da kaldığımız bir evde ev sahibi kocaman bir tavşan besliyordu ve tavşanın kafesi mutfaktaydı. Bu yüzden mutfağı kullanırken çok rahatsız olmuştuk)
*Temizlik ücreti- ev sahibi evde kalmak için ödediğiniz ücrete ilave olarak sizden temizlik ücreti isteyebiliyor
*Mutfak kullanma imkanı- Kaldığınız evde yemek hazırlayabilmek seyahatinizin daha ekonomik olmasına katkı sağlıyor :) Özellikle küçük bebekle seyahat edenler için mutfak kullanma izni şart!
*Kullanıcı yorumları ve puan - Sitenin sistemi şöyle işliyor: Ev sahibi ve misafir birbirlerine yorum yapıyorlar ve ikisi de yorumlarını tamamlayıp sisteme gönderene kadar diğerinin yorumunu okuyamıyor. Bu da yorumların gerçekçi olmasını sağlıyor
*Eğer seyahatinizde araba kiralayacaksanız evin otopark imkanı olup olmadığına mutlaka dikkat edin. Otopark sıkıntısı yüzünden Zürih'te 40 Frank ceza ödemiştik.
*Yurtdışında kalırken olmazsa olmazlardan wireless :) Ücretsiz wi-fi hizmeti sunan ev sahiplerini sevelim :)

Bu sistemde, ev sahibiniz konaklayacağınız bölgenin yerel halkından olduğu için, gezeceğiniz yerlerle ilgili sizi daha iyi bilgilendirebilir, gezinize eşilik edebilir ve hatta size internette yaptığınız araştırmalardan daha güzel restoran, eğlence yeri veya turistik noktaları tavsiye edebilir.

Zaten gezimin amaçları arasında yerel kültürleri insanların yaşayış tarzlarıyla birlikte tanımak ve yabancı dilde konuşmak zorunda kalarak yabancı dil tecrübemin gelişmesini sağlamak vardı. Ancak Tur seçeneğiyle gidildiğinde, Turla gidenlerin hepsi sizin dilinizi konuştuğu için dil konusuna bu kadar eğilmiyorsunuz.

Eşimle yapacağımız bu yolculukta, eğer Airbnb sistemini beğenmeyip konakladığımız evlerden rahatsız olursak alternatifimiz bulunsun diye bir de Booking.com üzerinden aynı tarihler için "sonra öde ve ücretsiz iptal" seçenekli rezervasyon yaptık. 

Gayet güzel bir sistem. Başkalarının referansıyla Airbnb sitesine üye olduğunuzda bir defaya mahsus olmak üzere en az 220 TL ve üzerinde seçeceğiniz konaklamaların tutarında 85 TLcivarında indirim kodunu uygulayabiliyorsunuz. Referans sistemiyle üye olduğunuz hesabınızla bir evde konaklamanız durumunda, size referans olan kişiye de bir sonraki konaklamasında indirim sağlıyor. 

AIRBNB’de seçmek istediğiniz alternatifleri tarih ve fiyat aralığı belirleyerek tek tek detaylı olarak harita üzerinden görmek suretiyle de inceleyebiliyorsunuz. İncelediğiniz evlerin bilgilerinin bulunduğu sayfada ev sahibi hakkında yazılan değerlendirmelere ve puanlamalara güvenebilirsiniz. Çünkü bir kullanıcının bir ev sahibine aldatıcı yorum yapabilmesi neredeyse imkansız. Birisi yalan yorum yazsa diğerlerinin yorumlarına bakabilirsiniz. Bir kullanıcının yorum yazıp değerlendirme yapabilmesi için o kullanıcının rezervasyon talebinin ev sahibi tarafından onaylanması, kiralama ücretini konaklama gerçekleşinceye kadar AIRBNB’nin kendinde bekletmesi, konaklama tarihinin geçmesi, konaklamanın sonlanmasına müteakip konaklayanın herhangi bir itirazda bulunmaması üzerine AIRBNB'de beklemede olan ödemenin ev sahibine geçmesi gerekiyor.

Ödeme gerçekleştikten sonra AIRBNB, kullanıcıya ev sahibi ile ilgili ev sahibine de konaklayan kişi ile ilgili değerlendirme yapması için 10 gün süre veriyor. Tarafların her ikisi de birbirine yorum yazmadan ya da yorum hakkı süresi tamamlanmadan yorumlar yayınlanmıyor. Bu şekilde taraflar birbirleriyle ilgili daha objektif yorumlar ve değerlendirmelerde bulunabiliyorlar. Çünkü siz değerlendirmenizi yapmadan kendiniz hakkında yapılan yorumu okuyamıyorsunuz.

Seçtiğiniz evin size vereceği hizmetleri, giriş çıkış saatlerini ve iptal politikasını iyi okuyun. İptal ile ilgili yazılan esnek, sert gibi kavramlar rezervasyonunuzu iptal etmek istediğinizde karşılaşacağınız zorluk derecesidir.

Zürih ve Strazburg'da kaldığım evlerden ve ev sahiplerinden çok memnun kalmıştım. Her iki ev de tertemizdi. Ev sahipleri güleryüzlüydüler. Linkleri aşağıda:Benim referansımla yukarıda bahsettiğim indirim hakkını kullanabilmek için siteye link üzerinden üye olmanız yeterli :)

85 TL tutarındaki İndirim için gereken Referans Kodunu aşağıdaki link üzerinden oturum oluşturarak alabilirsiniz:
www.airbnb.com.tr/c/terdem

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

düşüncelerinizi bilmek ne güzel olur :)

Airbnb ile İlgili Tavsiyelerim, Tecrübelerim ve İndirim Kuponu

Merhaba :) Seyahat etmeyi ve kalacağınız yerlere fazla para ödememeyi sevenlerdenseniz buyrun :) Yurtdışı seyahatimiz öncesinde kalacak...